U istraživanju na više od 260.000 muškaraca, oni koji su uzimali lijekove imali su 18 posto manju vjerovatnost da će razviti stanje koje uzrokuje demenciju. Ali potrebno je više istraživanja kako bi se dokazalo da lijekovi uzrokuju učinak.
Dva nova lijeka za Alzheimerovu bolest pokazala su velika obećanja u usporavanju tempa bolesti u njenim najranijim fazama.
Napadajući gugu nazvanu beta amiloid koja se nakuplja u mozgovima ljudi s Alzheimerovom bolešću, oni imaju potencijal promijeniti način na koji se bolest liječi.
Ali naučnici također nastavljaju tražiti postojeće lijekove koji bi uopće mogli spriječiti ili odgoditi njegov razvoj.
Lijekovi poput Viagre izvorno su dizajnirani za liječenje visokog krvnog tlaka i angine. Djeluju tako da djeluju na staničnog signalnog glasnika koji također može biti povezan s pamćenjem.
Također je poznato da utječu na aktivnost moždanih stanica, a istraživanja na životinjama sugerišu da imaju neki zaštitni učinak na mozak.
U novoj studiji u neurologiji, istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu pregledali su zapise o receptima hiljada muškaraca s erektilnom disfunkcijom, uspoređujući one koji su dobili lijekove s onima koji nisu.
U sljedećih pet godina otkrili su 8,1 slučaj Alzheimera na 10 000 osoba-godina u skupini kojoj su propisani lijekovi i 9,7 slučajeva u skupini koja ih nije uzimala.
Muškarci kojima je izdano najviše recepata za lijekove za erektilnu disfunkciju imali su najmanju vjerovatnost da će razviti Alzheimerovu bolest, što sugerira da bi redovna upotreba lijeka mogla imati veći utjecaj na bolest.
Istraživači kažu da njihova studija ne pokazuje da sami lijekovi smanjuju rizik od Alzheimerove bolesti, ali bi mogla ukazati na novi put istraživanja.
“Potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdili ovi nalazi, saznalo više o potencijalnim dobrobitima i mehanizmima ovih lijekova i istražilo optimalno doziranje”, kazala je glavna autorica dr. Ruth Brauer.
Istraživači također žele provesti ispitivanje na ženama i muškarcima, kako bi vidjeli ima li lijek ikakav učinak.
Mnogo je faktora koji mogu uzrokovati bolest. Studija je prilagodila svoje nalaze za neke od njih, uključujući dob, temeljna zdravstvena stanja, druge lijekove koje uzima i je li sudionik pušač.
“Ova studija ne dokazuje uvjerljivo da lijekovi za erektilnu disfunkciju smanjuju rizik od Alzheimera, ali pruža dobar dokaz da je ova vrsta lijekova vrijedna daljnjeg proučavanja u budućnosti”, rekla je prof. Tara Spires-Jones sa Univerziteta u Edinburghu i predsjednica British Neuroscience. Udruga.
Dr. Francesco Tamagnini, neurofiziolog sa Univerziteta u Readingu, rekao je da je to “sjajna studija”, ali je potrebno više čvrstih dokaza o tome kako lijek utječe na mozak.
“Moglo bi biti da ima terapeutski učinak izravno utječući na neurone (ako lijek može prijeći krvno-moždanu barijeru) i/ili povećavajući protok krvi, ali obje ove hipoteze moraju biti testirane”, rekao je.