Tajland optužuje bivšeg vođu Thaksina Shinawatru zbog kraljevske uvrede

0
91
Former Thai Prime Minister Thaksin Shinawatra, who is expected to be arrested upon his return as he ends almost two decades of self-imposed exile, walks at Don Mueang airport in Bangkok, Thailand August 22, 2023. REUTERS/Athit Perawongmetha/File Photo

Bivši premijer Tajlanda  Thaksin Shinawatra optužen je za male veličanstvo, saopštile su vlasti u srijedu, što je posljednji preokret u višedecenijskoj političkoj sagi u kraljevstvu jugoistočne Azije.

U slučaju, koji je podnijela policija, navodi se da je Thaksin prekršio tajlandski ozloglašeni oštar kraljevski zakon o uvredi tokom intervjua koji je dao 2015. južnokorejskim novinama Chosun Ilbo.

“Glavni tužilac je odlučio da optuži Thaksina po svim optužbama”, rekao je portparol Prajut Bejraguna novinarima u srijedu. Taksin će morati da se pojavi pred Kancelarijom državnog tužioca 18. juna, nakon čega će biti izveden na sud. On nije mogao da se pojavi na ročištu u srijedu zbog infekcije Covid-19, rekao je portparol.

Taksin je negirao optužbe, prema glasnogovorniku, i više puta se zakleo na lojalnost monarhiji.

Thaksin, koji je bio premijer od 2001. dok nije svrgnut u vojnom udaru 2006. godine, dramatično se vratio na Tajland prošlog augusta nakon 15 godina samonametnutog egzila i  priveden je.

Neki stručnjaci vjeruju da je Thaksin možda sklopio dogovor sa moćnim konzervativnim i rojalističkim establišmentom u zemlji o svom povratku – s obzirom na njegove sudske presude i optužbe protiv njega. Taksin je odbacio tu tvrdnju.

Osuđen je na osam godina zatvora zbog sukoba interesa, zloupotrebe položaja i korupcije za vrijeme dok je bio na vlasti, iako mu je kazna kasnije smanjena na godinu dana. U februaru je 74-godišnjak pušten iz pritvora nakon što je dobio uslovni otpust, nakon što je odležao samo šest mjeseci u policijskoj bolnici.

Tajland  ima neke od najstrožih kraljevskih zakona o kleveti, a kritiziranje kralja, kraljice ili nasljednika može dovesti do maksimalne kazne od 15 godina zatvora za svako krivično djelo.

Kazne za osuđene po članu 112 Tajlandskog krivičnog zakona, ili zakona o veličanstvu, mogu trajati decenijama, a stotine ljudi je procesuirano  posljednjih godina .

Ranije ovog mjeseca, smrt mladog tajlandskog aktiviste u istražnom pritvoru zbog optužbi za veličanstvo šokirala je mnoge u zemlji i izazvala ponovne pozive za reformu pravosuđa.

Thaksin, bivši vlasnik fudbalskog kluba Manchester City, šef je slavne političke dinastije koja je dominirala tajlandskom politikom u posljednje dvije decenije, hvaleći se dvojicom bivših premijera.

Čak i danas, Pheu Thai – najnovija stranka moćnog klana Shinawatra – je u vladi nakon što je ušla u vladajuću koaliciju sa svojim bivšim vojnim rivalima nakon izbora u maju 2023. godine. Taksinova kćerka Paetongtarn je lider stranke.

Povratak iz egzila

Povratak Thaksina na Tajland ponovo je uveo u  Tajland figuru koja izaziva podjele  u napetom političkom vremenu.

Otkako je pušten iz pritvora, Thaksin je putovao zemljom uz niz javnih nastupa, uključujući i svoj rodni grad Chiang Mai gdje je koncentrisana njegova baza podrške.

Tokom svog vremena na vlasti, Thaksin je bio izuzetno popularan među tajlandskom ruralnom i radničkom klasom, ali je njegova politika bila mrska od strane bogatih elita i konzervativaca koji su ga optuživali da je opasan i korumpiran populista.

Tokom svog fizičkog odsustva iz zemlje, zadržao je ogroman uticaj na tajlandsku politiku i ostao u središtu burne i često nasilne političke scene u zemlji.

Thaksin je negirao da ostaje iza kulisa povlačeći konce i insistirao je da se vratio na Tajland jer želi uživati ​​u penziji i provoditi vrijeme sa svojom porodicom.

Neki analitičari sugerišu da Thaksin sebe vidi kao “starijeg državnika” i da ga njegovi stari protivnici u establišmentu i dalje smatraju prijetnjom.

„Optužba je politički vođena, ne postoji drugi način da se to izrazi“, rekao je Thitinan Pongsudhirak, profesor političkih nauka na Univerzitetu Chulalongkorn.

“Oni ga vide kao prijetnju. Nije odležao ni dan u zatvoru što je izazvalo konsternaciju jer je to bio dvostruki standard, a on ima utjecaj na Pheu Thai stranku u vladi.”

Ustavni sud Tajlanda je prošle sedmice prihvatio peticiju kojom se traži da se premijer Sretha Thavisin smijeni s funkcije zbog njegovog imenovanja člana kabineta, advokata i bliskog Thaksinovog pomoćnika koji je služio zatvorsku kaznu.

Pichit Chuenban je 2008. godine bio u zatvoru na šest mjeseci zbog nepoštovanja suda nakon što je pokušao podmititi zvaničnike Vrhovnog suda u predmetu za zemljište u kojem je bio uključen Thaksin.

Titinan je rekao da su ova dva slučaja povezana, a optužba za veličanstvo bila je “način da se Thaksin drži u redu”.

“To je optužnica i podsjetnik Taksina ko ima stvarnu moć na Tajlandu,” rekao je.

Poziva na reformu

Godinama  su organizacije za ljudska prava  i aktivisti za slobodu govora govorili da se Lese Majeste koristi kao  političko oruđe  da se ućutkaju kritičari tajlandske vlade.

A grupe za ljudska prava kažu da je pravo na slobodu izražavanja na Tajlandu izloženo pojačanom napadu od protesta mladih 2020. godine u cijeloj zemlji na kojima su milioni mladih izašli na ulice pozivajući na ustavne i demokratske reforme – po prvi put, otvoreno kritizirajući monarhiju i javno dovodeći u pitanje njegovu moć i bogatstvo.

Ti protesti su uslijedili četiri godine nakon što je kralj Maha Vajiralongkorn naslijedio svog oca kralja Bhumibola Adulyadeja koji je vladao sedam decenija.

Uprkos promjeni vlade koju je podržavala vojska u civilno rukovodstvo prošle godine, nadzor i zastrašivanje aktivista i studenata se nastavlja, prema tajlandskim pravnicima za ljudska prava.

Grupa za pravno zastupanje saopštila je da je od početka tih protesta u julu 2020. pa do marta 2024. godine, najmanje 1.954 osobe procesuirano ili optuženo za učešće u političkim skupovima i izjašnjavanje, od kojih se 286 odnosilo na djecu.

Poticaj na reformu zakona Lese Majeste dobio je značajnu snagu uoči općih izbora 2023., na kojima je progresivna stranka Move Forward osvojila najviše glasova.

Stranka je na kraju bila blokirana da formira vladu zbog svoje reformske agende, a kasnije je Ustavni sud presudio da je Move Forward prekršio ustav svojom kampanjom za izmjenu zakona Lese Majeste i naredio joj da zaustavi sve povezane aktivnosti.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime